Selank – mało znany, lecz skuteczny anksjolityk

Rosja ma na swoim koncie opracowanie wiele popularnych substancji dopingujących mózg, takich jak noopept czy fenibut. Do kolejnych jej sukcesów możemy zaliczyć Selank – przeciwlękowy peptyd, o działaniach nootropowych i antydepresyjnych.selank

 

 

 

 

 

 

 

 

Selank to nootropowy lek na bazie peptydu przeciwlękowego opracowany przez Instytut Genetyki Molekularnej Rosyjskiej Akademii Nauk. Selank jest syntetycznym analogiem immunomodulującego peptydu tuftsin. Moduluje ekspresję interleukiny-6 (IL-6) i wpływa na równowagę cytokin komórek pomocniczych T. Ma wpływ na stężenie neuroprzekaźników monoaminowych oraz metabolizm serotoniny. Selank podnosi ekspresję neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego w hipokampie.

Lek ten często porównywany, a czasami nawet mylony z innym peptydem o nazwie Semax, podobnie jak on, hamuje enzymy biorące udział w degradacji enkefalin i innych endogennych peptydów regulatorowych. Stwierdzono również, że wpływa na aktywność karboksypeptydazy H i karboksypeptydazy hamowanej przez fenylometylosulfonylofluorek w tkance układu nerwowego szczura.

Co z tego wszystkiego wynika?

Selank ma działanie nootropowe i przeciwlękowe, pomaga w leczeniu zespołu lęku uogólnionego i w przeciwieństwie do tradycyjnych środków terapeutycznych, takich jak benzodiazepiny, nie wprowadza uczucia sedacji, wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze i nie powoduje skutków ubocznych oraz problemów z uzależnieniem i odstawieniem.

Selank zatwierdzony do leczenia uogólnionych zaburzeń lękowych. Badania ujawniły, że peptyd działa jako środek przeciwlękowy o właściwościach stymulujących i wzmacniających funkcje poznawcze.

Podczas gdy większość leków na receptę powoduje wiele niepożądanych skutków ubocznych, badania wykazały, że peptyd ten nie ma negatywnych skutków ubocznych ani ryzyka uzależnienia.

Selank może wzmocnić funkcję odpornościową, zwiększając IL-6 w komórkach krwi. IL-6 jest białkiem zapalnym, które uważa się za pomocne w zwalczaniu infekcji. Stymuluje również uwalnianie interferonów, które są cząsteczkami przeciwwirusowymi.
Jest pomocny w naprawie uszkodzeń mózgu dzięki wpływaniu na czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego, ważny związek wzrostu mózgu.

Selank, głównie przez trudną dostepność, nie jest jednym z popularniejszych nootropów w Polsce – a szkoda, ponieważ jego regularne stosowanie daje udowodnione efekty w postaci redukcji leków i niepokoju, pozytywnego wpływu na kognicje i regeneracji mózgu, a jego działanie jest skutecznym pomocnikiem w walce z nałogami, przeciążeniem nerwowym czy depresją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *