Noopept – sprawdzony środek na problemy z koncentracją

Noopept może pochwalić się około 1000 razy silniejszym działaniem niż piracetam, a dzięki niskiej cenie i stosunkowo dobrej dostępności jest jednym z najczęściej stosowanych nootropików na poprawę pamięci i koncentracji.

noopept

Noopept to substancja nootropową z grupy pirolidyn. Jest peptydem składającym się z dwóch aminokwasów – proliny i glicyny. Pomimo podobnego działania i częstego porównywania, noopept nie należy do grupy racetamów, ponieważ nie posiada cyklu pirolidonowego. W przeciwieństwie do wielu racetamów, może mieć natychmiastowy wpływ na funkcje poznawcze, a także stać się silniejszy ze względu na gromadzenie się metabolitów w czasie. Został wynaleziony w Rosji i głownie w tamtejszych aptekach jest sprzedawany,  jednak obecnie w Polsce jego zakup nie stanowi większego problemu.

GVS-111 – pod taką nazwą również jest spotykany – moduluje układ acetylocholiny, a także receptory AMPA. Ta modulacja umożliwia akumulację acetylocholiny na wyższych poziomach niż w innym przypadku, a ponieważ bierze ona udział w funkcji pamięci, może to potencjalnie odpowiadać za jej działanie nootropowe. Efekty jej działania zawdzięczamy też podnosieniu stężenia czynników neurotroficznych w hipokampie – NGF i BDNF, oraz zwiększeniu aktywności HIF1.

Istotnym faktem jest to, że noopept potrafi pokonywać bariere krew-mózg, a jej metabolizm przechodzi bardzo szybko i sprawnie – maksymalne stężenie osiąga już po 7 minutach od podania.  Najlepszą przyswajalność osiąga stosowany podjęzykowo, a wyraźnymi efektami możemy cieszyć się za sprawą dawek wynoszących 10-3omg dziennie.

Noopept świetnie sprawdza się jako pomoc w nauce i w sytuacjach, które wymagają od nas wzmożonej koncentracji. Stosowanie tego środka pomaga zwiększyć skupienie i czujność, oraz ma udowodniony pozytywny wpływ na pamięć, dzięki czemu przyswajanie informacji staje się łatwiejsze.

Poprzez wzrost hamowania tonicznego w hipokampie może działać w pewnym stopniu przeciwlękowo, noopept zwiększa też aktywność fal mózgowych, co również pomaga zachować większy spokój. Stosując GVS-111 stajemy się zatem bardziej pewni siebie, polepsza się nasza kreatywność, a dobór słów i układanie myśli stają się łatwiejsze. Dzięki wyostrzeniu zmysłów możemy zaobserwować wyraźniejsze kolory i przyjemniejszy odbiór muzyki.

Udowodniono, że wykazuje silne działanie neuroprotekcyjne – ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz eliminuje nadmiar wapnia i glutaminianu, który w zbyt dużej ilości niszczy neurony.

Mało uciążliwe i rzadko zgłaszane skutki uboczne (w nielicznych przypadkach występują w postaci bólu głowy, rozdrażnienia czy problemami ze snem), wysoka dostępność, atrakcyjna cena czy powszechnie dostępne opinie opisujące pozytywne wrażenia z przyjmowania tej substancji sprawiają, że noopept jest wybierany przez wielu jako jeden z pierwszych nootropów. Jeśli potrzebujemy czegoś do wsparcia pracy naszego mózgu i nie mieliśmy wcześniej żadnego doświadczenia ze substancjami nootropowymi, zdecydowanie warto zacząć od noopeptu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *