Modafinil – król nootropików?

Leczy narkolepsję, pobudza i stymuluje do działania, usprawnia procesy myślowe, poprawia wydajność fizyczną i psychiczną, pozwala nie spać nawet kilka nocy pod rząd, przy tym nie uzależnia, a jego działania pozostaje niezmienne niezależnie od częstotliwości stosowania – to wszystko sprawia, że MODAFINIL został okrzyknięty królem nootropików, porównywany jest do słynnego NZT-48, i podobno stosuje go sam Barack Obama. Czy dzięki niemu nasze możliwości rzeczywiście stają się nieograniczone?

Modafinil - król nootropików

Modafinil, sprzedawany między innymi pod nazwą handlową Provigil, jest lekiem do leczenia senności spowodowanej narkolepsją, zaburzeniami snu w pracy zmianowej lub obturacyjnym bezdechem sennym.  Aktywuje neurony oreksynowe, co wiąże się z psychostymulacją i euforią. Dokładny mechanizm działania jest niejasny, chociaż badania in vitro wykazały, że hamuje wychwyt zwrotny dopaminy poprzez wiązanie się z pompą wychwytu zwrotnego dopaminy i prowadzi do zwiększenia zewnątrzkomórkowej dopaminy. Modafinil aktywuje obwody glutaminergiczne, jednocześnie hamując GABA.

Siły zbrojne kilku krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indii i Francji, stosują Modafinil jako alternatywę dla amfetaminy – narkotyku tradycyjnie stosowanego w sytuacjach bojowych lub długich misjach, w których żołnierze cierpią z powodu braku snu. Canadian Medical Association Journal donosi również, że modafinil jest używany przez astronautów podczas długoterminowych misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pomagając im w zaburzeniach rytmu dobowego i pogorszonej jakości snu.

Co sprawia, że Modafinil jest używany przez coraz większą liczbę pracowników najwyższych szczebli, studentów, polityków, a nawet wojsko?

Dawka 100-200mg środku stymuluje układ nerwowy, poprzez zwiększenie produkcji noradrenaliny i dopaminy, przez około 15 godzin po zażyciu, dając efekty w postaci przypływu energii, większego skupienia, motywacji do działania i braku zmęczenia nawet przy długotrwałym wysiłku intelektualnym. Za jaką cenę?

Pomimo że możliwe skutki uboczne, takie jak bóle głowy, bezsenność, czy podenerwowanie, nie należą do najgroźniejszych, a potencjał uzależnienia fizycznego jest dość niski, Modafinil nie jest w pełni bezpieczną substancją. Trzeba pamiętać, że profil jego działania nie jest dokładnie znany, przedawkowanie może skutkować niepożądanymi efektami nawet przez kilka dni, a próba zastąpienia snu Modafinilem może skończyć się uszczerbkami na zdrowiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *