Czym są nootropiki?

Wymagająca praca czy studia, stres, niewielka ilość snu, spora liczba obowiązków i codziennych zadań do wykonania coraz częściej sprawiają, że po usłyszeniu porannego budzika nie potrafimy wstać z łóżka, w ciągu dnia brakuje nam sił i nie potrafimy skupić się na wykonywanych czynnościach.

Jak nadążyć za pędzącym światem? Jak sprostać wciąż rosnącym wymaganiom? Skąd czerpać energię i motywację do działania?  Z pomocą przychodzą nam nootropiki.

Nootropiki - czym są i czy rzeczywiście działają

Środki nootropowe, nazywane też smart drugs to substancje mające na celu wsparcie mózgu – ich głównymi zadaniami są polepszenie funkcji poznawczych, podniesienie poziomu energii oraz zwiększenie czujności i koncentracji. Nootropiki oddziałują na nasz mózg regulując poziom neuroprzekaźników, ulepszając połączenia między różnymi jego częściami oraz poprawiając przepływ krwi.

Szereg zastosowań, coraz dłuższa lista przebadanych substancji, profil działania dający obietnicę skutecznych efektów, a przede wszystkim stale rosnące wymagania dzisiejszych czasów czynią je coraz bardziej popularnymi.

Czy nootropiki rzeczywiście działają?

Liczne badania i doświadczenia użytkowników jednoznacznie wskazują, że leki nootropowe są skuteczne i mogą znaleźć zastosowanie w wielu płaszczyznach naszego życia. Korzyści z terapii nimi mogą wynieść zarówno osoby chore, cierpiące na zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu nerwowego, czy mające narastające problemy z procesami myślowymi, ale również zdrowe, szukające legalnego dopingu, który pozwoli im wykorzystać jak najwięcej swojego potencjału.

Wbrew pozorom ich działanie nie jest jednokierunkowe – pomimo wspólnego mianownika, jakim jest wpływ na funkcje poznawcze, nootropiki można podzielić na stymulujące i zwiększające czujność (modafinil), poprawiające pamięć i koncentracje (noopept), a także niwelujące stres i lęki, dające uczucie relaksu i większej pewności siebie (fenibut), czy nawet zwalczające depresje (selank) dlatego przed zakupem warto nabyć odpowiednią wiedzę i ustalić, w jakim celu chcemy się nimi wspomóc.

Jeśli oczekujemy, że dzięki lekom nootropowych poziom naszej inteligencji wzrośnie diametralnie w górę, będziemy w stanie nie spać kilka dób pod rząd, nie czując przy tym zmęczenia i staniemy się maszynami do podbijania świata to możemy się trochę rozczarować. Nootropiki mają udokumentowane badaniami i potwierdzone doświadczeniami wielu użytkowników działanie,  przy odpowiednim ich doborze i mądrym stosowaniu niewątpliwie mogą przynieść nam wiele pozytywnych efektów, jednak musimy pamiętać, że żadna substancja nie zastąpi nam zdrowego trybu życia, na które składają się odpowiednia ilość snu, zbilansowana, opierająca się na pełnowartościowych produktach dieta czy trening zarówno fizyczny jak i umysłowy poprzez czytanie, naukę nowych rzeczy i medytacje.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *